Pompy ciepła to urządzenia grzewcze korzystające z darmowej energii odnawialnej zakumulowanej w
gruncie, powietrzu i wodzie. Mogą być stosowane zarówno w nowych, jak i modernizowanych
budynkach.
Prosta zasada, efektywne działanie
Pompa ciepła jest ekologicznym, niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, którego zasada działania opiera się na znanych zjawiskach i przemianach fizycznych. Pompa ciepła zamienia energię nagromadzoną w powietrzu, wodzie i glebie na ciepło. Energia zgromadzona w tych trzech zasobach naturalnych jest dla nas stale dostępna.
Zasadę działania pompy ciepła można porównać do odwróconej zasady działania lodówki. W
przypadku lodówki ciepło jest odprowadzane ze środka na zewnątrz. Pompa ciepła działa dokładnie
odwrotnie. Ciepło z powietrza lub gruntu jest wprowadzane przez system grzewczy do pomieszczeń
mieszkalnych. W celu zwiększenia temperatury następuje sprężenie pary czynnika chłodniczego, tak
by temperatura była wystarczająco wysoka dla ogrzewania i podgrzewu wody użytkowej.
Podział pomp ze względu na wykorzystywane źródło energii
Grunt
W Polsce grunt na głębokości od 1,40 m do 1,80 m jest wystarczająco ciepły w
zimowe dni, aby w ekonomiczny sposób zastosować pompę ciepła.
- Pompy ciepła solanka – woda wykazują się stałą wydajnością nawet przy dużych
spadkach temperatury poniżej zera.Pobierają ciepło gruntu przez podziemny układ rur, przez które przepływa mieszanina propylenglikolu i wody potocznie nazywana solanką. Solanka nie zamarza i przekazuje pochłonięte ciepło do parownika pompy ciepła. Pompy ciepła solanka-woda różnią się rodzajem instalacji: - Kolektor pionowy– do głębokich odwiertów wprowadzany jest system rur.
Pionowe sondy wpuszczane w ziemię mają tę zaletę, że nie potrzebują tak
dużo miejsca, mają wyższą sprawność ale są droższe w wykonaniu.
Kolektor poziomy- na głębokości poniżej przemarzania gruntu układa się w
systemie poziomym odpowiednią długość rur. - Poziome kolektory gruntowe – wymagają jednak ok. dwa do trzech razy tyle powierzchni ziemi, co powierzchnia mieszkalna, która ma zostać ogrzana. Posiadają odpowiednio dużą działkę masz niewyczerpalny zapas energii i możliwość montażu pompy ciepła z kolektorem płaskim który jest tańszy od kolektora pionowego.
Więcej informacji o gruntowych pompach ciepła znajdziesz na stronie https://sevro.pl/gruntowe-pompy-ciepla/, gdzie szczegółowo opisano ich działanie i zalety.
Powietrze
Ogrzane słońcem powietrze jest dostępne wszędzie. Gdy zimą jest największe zapotrzebowanie na ciepło, powietrze jest najchłodniejszym źródłem ciepła. Pompa ciepła powietrze-woda może jednak nadal pobierać wystarczającą ilość energii do działania w trybie ogrzewania przy temperaturze powietrza zewnętrznego wynoszącej -20°C. Szczególną zaletą jest prosta instalacja pompy ciepła powietrze-woda, ponieważ nie wymaga robót ziemnych i odwiertów, jak w przypadku pomp ciepła woda-woda i solanka-woda.
Woda
Woda gruntowa jest dobrym buforem ciepła słonecznego. Nawet w najzimniejsze dni utrzymuje stałą temperaturę na poziomie od +7°C do +12°C. Ze względu na tą stałą temperaturę źródła ciepła współczynnik wydajności pompy ciepła jest prawie taki sam przez cały rok. Wody podziemne nie są dostępne w wystarczającej ilości i jakości przez cały czas. Jeśli korzystanie z wód podziemnych jest możliwe, zawsze warto. W tym celu należy zastosować układ dwóch studni: jedna będzie studnią czerpalną, eksploatacyjną do poboru wody z warstwy wodonośnej, druga zaś to studnia chłonna (zrzutowa) oddająca schłodzoną wodę do tej samej warstwy wodonośnej. Zasady wykorzystania w celach energetycznych wód podziemnych przez urządzenie, jakim jest pompa ciepła, podlegają Prawu wodnemu.