4 stycznia, 2021
Shares
Centralną częścią wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest rekuperator. Są to nowoczesne urządzenia wentylacyjne zapewniające mechaniczna wymianę powietrza w pomieszczeniach z jednoczesnym filtrowaniem.

Rekuperator

Rekuperator to urządzenie które dzięki odpowiedniej konstrukcji i budowie wymiennika (płytowego) umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Dzięki rekuperatorowi następuje odzysk ciepła z wentylacji. Sprawność odzysku ciepła najlepszych urządzeń dochodzi do 93-95%. W rekuperatorze montowane są również filtry zatrzymujące zanieczyszczenia.
Korzyści płynące z posiadania wentylacji mechanicznej jest stała wymiana powietrza w naszym domu. Przez całą dobę mamy ciągłą dostawę świeżego przefiltrowanego powietrza. Z wywiewanych pomieszczeń pozbywamy się dwutlenku węgla, wilgoci, zapachów. Pomimo że mamy szczelne drzwi i okna i wewnątrz domu znajdują się osoby możemy cały czas cieszyć się świeżym powietrzem .
Aby rekuperacja mogła prawidłowo funkcjonować i przynosić wymierne efekty należy indywidualnie podejść do każdego projektu domu i rozmieszczonych w nim pomieszczeń.
Zasada przepływu powietrza w przypadku wentylacji mechanicznej możemy podzielić na strefy czyste i brudne. Do stref wywiewnych (brudnych ) z których usuwamy powietrze zaliczamy kuchnię, łazienki, wiatrołap, garderoby. Natomiast do stref nawiewnych (czystych ) zaliczamy sypialnie , salon.
Bilan powietrza nawiewanego jak i wywiewanego musi być równy aby w pomieszczeniach nie tworzyć podciśnienia i nadciśnienia. Należy też określić zapotrzebowanie budynku na świeże powietrze.
Shares