Pompy ciepła.

Kraków / Małopolska

Dowiedz się więcej

(+48) 798 230 260

Podstawowe informacje na temat pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła

W budynkach jednorodzinnych najczęściej stosuje się dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła – gruntowe (typu solanka/woda) i powietrzne (typu powietrz/woda). Zasadnicza różnica między nimi dotyczy tzw. dolnego źródła zasilania, czyli miejsca, z którego pobierają energię do ogrzania budynku.

Pompy gruntowe

Pompy powietrzne

Pompa gruntowa do ogrzewania budynku wykorzystuje zasoby ciepła pochodzące z ziemi, czyli energię geotermalną skumulowaną w gruncie na skutek nagrzewania jego zewnętrznych warstw. Przez „ziemię” rozumie się zewnętrzną warstwę gruntu, będącą stabilnym źródłem energii cieplnej. Przykładowo temperatura na głębokości dwóch metrów utrzymuje się przez cały rok na stosunkowo równym poziomie w zakresie od 5°C do 12°C. Temperatura panująca na głębokości ok. 1,5 m nie spada poniżej 0°C, co pozwala na ekonomiczną pracę pompy. Ilość pozyskanego w ten sposób ciepła będzie różna w zależności od zastosowanego wymiennika ciepła – poziomego lub pionowego. 

Wykorzystanie powietrza jako źródła ciepła wymaga najmniejszych nakładów inwestycyjnych, jeśli chodzi o uzbrojenie terenu. Powietrze jest zasysane, schładzane, a następnie ponownie odprowadzane do otoczenia. Nowoczesna pompa ciepła powietrzna jest w stanie wytwarzać ciepło przy temperaturze powietrza zewnętrznego do -20°C. Nawet przy zoptymalizowanym ustawieniu przy tak niskiej temperaturze pompa nie jest już w stanie pokryć w całości zapotrzebowania na ciepło niezbędne do ogrzania pomieszczeń. Dlatego w bardzo zimne dni wstępnie podgrzana przez pompę woda jest dogrzewana do żądanej temperatury zasilania przez dodatkowe źródło ciepła.

Zalety oraz wady gruntowych pomp ciepła


 • Zalety

  - Gruntowe pompy ciepła cechuje niski koszt eksploatacji, w porównaniu do powietrznych pomp ciepłą jest to o połowę mniej.
  - Kolejną zaletą gruntowych pomp ciepła jest trwałość konstrukcji, przez cały okres eksploatacji pracuje ona w stałym zakresie temperatury. Glikol wypływający z prawidłowo wykonanego dolnego źródła powinien mieć temperaturę 2°C do 9°C. Stabilne warunki pracy powodują, że urządzenie zużywa się wolniej.
  - Są idealne do montażu w gęstej zabudowie, ponieważ są ciche, dzięki czemu spełniają normy dotyczące emisji hałasu.


 • Wady

  Koszty inwestycyjne gruntowych pomp ciepła są o około 70% wyższe od kosztów inwestycyjnych powietrznych pomp ciepła

Grupy pomp ciepła

Pompy ciepła dostarczające ciepło do celów grzewczych można podzielić na dwie zasadnicze grupy

Pompy ciepła sprężarkowe napędzane silnikiem elektrycznym lub gazowym


 • Bezpośrednie odparowanie

  Pompy z bezpośrednim odparowaniem (czynnik roboczy w sprężarce jest równocześnie cieczą niskokrzepnącą w obiegu dolnego źródła pompy ciepła)


 • Pośrednie odparowanie

  Pompy ciepła z pośrednim odparowaniem (ciepło z dolnego źródła odbierane jest od cieczy niskokrzpnącej w wymienniku ciepła przez czynnik roboczy)

Dowiedz się o finansowaniu pomp ciepła

Pompy ciepła w naszej ofercie

Viessmann to niemieckie prywatne przedsiębiorstwo specjalizujące się w systemach grzewczych. Jedna z największych światowych firm w tej branży. Założona w 1917 roku, przez Johanna Viessmanna, później rozbudowana przez jego syna, Hansa Viessmanna.

Viessmann Vitocal 200-G
Gruntowa pompa ciepła

Pompa gruntowa Viessmann Vitocal 200-G

Moc 5.8 kW

Gruntowa pompa ciepła

Pompa gruntowa Viessmann Vitocal 300-G

Moc 3,8 - 15,9 kW

Grupa Vaillant to firma, która opracowuje produkty do ogrzewania, chłodzenia i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Firma zatrudnia około 17 000 osób na całym świecie i generuje roczny obrót w wysokości około 3,7 miliarda euro. To sprawia, że ​​Grupa Vaillant jest jedną z największych firm w swojej branży w Europie.

Gruntowa pompa ciepła

FlexoTHERM exclusive

Moc 11,2 kW

Gruntowa pompa ciepła

FlexoCOMPACT exclusive

Moc 8,8 kW

Stałość i konsekwencja to najważniejsze cechy profesjonalizmu. Taka jest marka alpha innotec – konsekwentna i spójna w swojej wizji począwszy od 1998 roku. Marka alpha innotec należy obecnie do ait-deutschalnd GmbH – grupy największych europejskich producentów pomp ciepła.

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa kompaktowa pompa ciepła z serii alterra SW 142H3

Moc 13,5 kW

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa kompaktowa pompa ciepła z serii alterra SWC 102H3

Moc 9,3 kW

Czytaj dalej o dolnych źródłach ciepła

Chcesz wiedzieć więcej?