13 grudnia, 2022

Montaż klimatyzacji w naszym kraju staje się coraz popularniejszy, a stereotyp mówiący o tym, że jest to droga i nieopłacalna inwestycja, na szczęście odchodzi do lamusa. Dostępne obecnie na rynku klimatyzatory nie tylko są w stanie chłodzić i ogrzewać pomieszczenia, ale również zapewniać minimalny pobór energii, dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym zastosowanym w trakcie ich konstruowania. Ciekawi Cię, ile dokładnie prądu zużywa standardowy klimatyzator do grzania oraz chcesz poznać przykłady takich urządzeń? Zapraszamy do lektury!

Klimatyzacja z funkcją grzania

Czym jest moc grzewcza i jak obliczyć zużycie prądu urządzenia?

Współczesne klimatyzatory to urządzenia charakteryzujące się relatywnie niskim zużyciem energii elektrycznej. Jest ona niezbędna do obiegu oraz sprężania czynnika chłodniczego. Każde z tego typu urządzeń posiada również określony przez producenta pobór energii, jednak nie każdy wie, że liczba ta nie równa się poborowi prądu oraz ostatecznej kwocie rachunku.

Należy również dodać, że w przypadku klimatyzatorów z funkcją ogrzewania powietrza o zdolności grzewczej urządzenia, w głównej mierze decyduje jego moc grzewcza, również podawana przed producenta w dokumentacji dołączonej do klimatyzatora. Jest ona z reguły wyższa od mocy chłodniczej urządzenia, dlatego w przypadku klimatyzatorów o mocy chłodniczej 3,5 kW moc grzewcza będzie wynosiła 4 kW. Z kolei maksymalny pobór prądu urządzenia, działającego w funkcji ogrzewania, będzie około 4 razy niższy niż jego moc grzewcza — w tym przypadku wyniesie około 1,1 kW.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, ile kosztuje korzystanie z klimatyzatora z funkcją grzania, musimy oszacować średnie zużycie energii na godzinę oraz obliczyć, ile godzin w miesiącu pracuje nasz klimatyzator. Pobór energii elektrycznej jest w dużej mierze uzależniony od temperatury zewnętrznej. Dlatego dla obliczenia zużycia prądu musimy określić również średnie temperatury, w jakich będzie pracowało urządzenie. Kiedy już znamy te wartości, mnożymy liczbę godzin pracy przez liczbę kW oraz cenę za 1 kW prądu zapisaną w naszej taryfie.

Podsumowując:

Cena energii = średni pobór energii x cena za 1 kW energii x ilość godzin
pracy urządzenia w ciągu miesiąca


Jak zmniejszyć zużycie prądu przez klimatyzator grzewczy?

Oszczędności to w tych czasach rzecz wręcz niezbędna. Z tego powodu każdy szczęśliwy posiadacz klimatyzatora grzewczego powinien rozważyć wprowadzenie do swojego życia kilku praktyk, które sprawią, że klimatyzator będzie zużywał mniej prądu, a koszt jego eksploatacji znacząco spadnie. Warto, więc:

  • Wyłączać urządzenia na czas naszej nieobecności w domu lub ustawiać grzanie na niewielką temperaturę.
  • Nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury (rekomendowana temperatura we wnętrzu w okresach grzewczych powinna wynosić od 18 do 22°C),
  • Zwrócić uwagę, czy klimatyzator jest odpowiednio ustawiony względem innych urządzeń, mebli oraz przeszkód. Może się okazać, że zasłonięte czymś urządzenie będzie pobierać zdecydowanie więcej kW, niż w przypadku klimatyzatora umieszczonego w dobrze dostępnym, odsłoniętym miejscu.
  • Zamontować jednostkę zewnętrzną w miejscu, gdzie będzie miała swobodny przepływ powietrza, ale równocześnie będzie osłonięta przed zimnym wiatrem.
  • Uwzględnić swoją taryfę energii elektrycznej przy programowaniu pracy klimatyzatora. Wiele osób korzysta z rozwiązań dwutaryfowych, kiedy to niższa cena prądu obowiązuje użytkownika w nocy oraz w godzinach popołudniowych.
  • Wybrać urządzenie od sprawdzonego dystrybutora, takiego jak firma Sevro: https://sevro.pl/klimatyzacja/, która jest w stanie zaoferować energooszczędny sprzęt najwyższej klasy.

Przykładowe klimatyzatory z funkcją grzania i ich moc grzewcza

Poszukując niezawodnego i energooszczędnego sprzętu, który zapewni nam odpowiedni komfort termiczny w domu, równocześnie nie rujnując naszego portfela, warto sprawdzić ofertę Sevro — firmy będącej doświadczonym dystrybutorem klimatyzatorów. W tym miejscu chcielibyśmy zaprosić do odwiedzenia naszej strony: https://sevro.pl/klimatyzacja/oferta-promocyjna/chlodza-latem-grzeja-zima/, gdzie widnieje bogata oferta nowoczesnych klimatyzatorów z funkcją grzania, takich jak:

  • Rotenso Mirai X, czyli urządzenie wyposażone w wydajną dwustopniową sprężarkę. Klimatyzator ten nie tylko utrzymuje temperaturę 8°C w pomieszczaniach niezamieszkałych, ale umożliwia grzanie w temperaturach zewnętrznych dochodzących do -30°C. Nominalna moc grzania urządzenia to 4,25 kW przy wydajności od 0,75 kW do 7,2 kW, co zapewnia możliwość ogrzania wnętrza o powierzchni do 70 m2.
  • Gree Amber Prestige, czyli klimatyzator utrzymujący temperaturę 8°C we wnętrzach niezamieszkałych. Jego nominalna moc grzania to 3,5 kW przy wydajności mieszczącej się w przedziale od 0,7 kW do 5,5 kW. Oznacza to, że klimatyzator ten umożliwia ogrzanie pomieszczenia wielkości do 50 m2.
  • Gree Lomo Luxury Plus, czyli urządzenie charakteryzujące się podobnymi cechami jak wyżej wymienione modele, dodatkowo umożliwiające ogrzewanie wnętrz przy temperaturach zewnętrznych wynoszących nawet -25°C. Moc grzewcza tego modelu to 3,0 kW przy wydajności od 0,9 kW do 4,25 kW. Oznacza to, że ten klimatyzator pozwala ogrzać pomieszczenie o wielkości do 40 m2.

Klimatyzacja Kraków — spytaj o cenę!