Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które nie tracą na popularności, a wręcz zyskują coraz większą rzeszę zadowolonych użytkowników. Te rewolucyjne systemy pozwalają na pozyskiwanie ciepła z naturalnych źródeł, dzięki czemu są jednym z wydajniejszych i bardziej ekonomicznych sposobów na ogrzanie budynku i zapewnienie mieszkańcom ciepłej wody użytkowej. Najbardziej opłacalnym wariantem tego typu urządzeń są z kolei gruntowe pompy ciepła. Czym wyróżniają się i jak działają gruntowe pompy ciepła? Jak wygląda montaż takiego urządzenia? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie.
Czym jest gruntowa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które wbrew powszechnej opinii nie wytwarza ciepła, lecz pobiera je z otoczenia. W przypadku modeli gruntowych ciepło to popierane jest z gleby, by następnie ulec przekształceniu i zostać dostarczone do budynku. Należy jeszcze dodać, że system grzewczy gruntowej pompy ciepła obejmuje źródło dolne, z którego ciepło jest pobierane, oraz źródło górne, które oddaje to ciepło do budynku. Z kolei sama pompa pozwala na przepływ pozyskanego ciepła pomiędzy tymi źródłami.
W jaki sposób działa gruntowa pompa ciepła?
Gruntowa pompa ciepła działa dzięki wymiennikowi gruntowemu, który umieszczony zostaje pod powierzchnią ziemi. Ma on postać rur wykonanych z tworzywa sztucznego, wypełnionych mieszaniną wody oraz płynu niezamarzającego (np. glikol czy alkohol). Płyn ten nieustannie krąży w rurach, ogrzewając się i odbierając ciepło z ziemi, by następnie trafić do wymiennika ciepła umieszczonego w pompie.
Energia pobrana z ziemi przekazywana jest wprost do czynnika chłodniczego, który podgrzewa się i zmienia stan skupienia (z cieczy w parę). Dalej trafia do sprężarki, gdzie jego temperatura po raz kolejny zostaje podniesiona. Ostatni etap pracy gruntowej pompy ciepła to jej wymiennik nazywany również skraplaczem. W miejscu tym gorąca para oddaje ciepło do wnętrza pomieszczenia za pomocą systemu grzejnikowego lub ogrzewania podłogowego. Trafia ona także do zasobnika z wodą użytkową w celu jej podgrzania.
Warto również dodać, że gruntowe pompy ciepła nie wykorzystują procesów spalania, dzięki czemu nie generują spalin, popiołu oraz innych zanieczyszczeń. Ponadto ich działanie wymaga niewielkiej mocy elektrycznej, dzięki czemu montaż gruntowej pompy ciepła to wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie.
Jakie rodzaje gruntowych wymienników ciepła wyróżniamy?
Gruntowe pompy ciepła wyposażone są w dwa rodzaje wymienników ciepła: kolektory pionowe oraz poziome. Pierwszy z nich wymaga wykonania odwiertu, co podnosi koszt inwestycji, jednak ten rodzaj wymiennika gwarantuje bardziej efektywne działanie samego systemu. Dzieje się tak, ponieważ niższe warstwy gruntu mają stałą temperaturę niespadającą poniżej zera. Z kolei poziome wymienniki ciepła nie wymagają wykonania odwiertów, jednak wybierając je, należy pamiętać, że pompa ciepła będzie mniej wydajna z uwagi na wahania temperatury gleby.
Jednym z przykładów pionowej pompy ciepła jest urządzenie Viessmann Vitocal 200-G, które charakteryzuje się sporą mocą oraz wszelkimi niezbędnymi zabezpieczeniami, by pracować w sposób wydajny przez wiele lat.
Jakie są zalety i wady gruntowych pomp ciepła?
Osoby rozważające montaż gruntowej pompy ciepła na pewno zastanawiają się, jak przedstawiają się plusy i minusy posiadania tego typu urządzenia. Wśród zalet gruntowych pomp ciepła można wymienić:
• WYGODĘ — ten rodzaj pomp ciepła nie wymaga czasochłonnej obsługi polegającej na dokładaniu opału lub czyszczeniu pieca. Co więcej, nowoczesne modele mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji w telefonie.
• EKOLOGIĘ – energia pozyskiwana przez gruntowe pompy ciepła pochodzi z naturalnych i odnawialnych źródeł, a w procesie ogrzewania niewytwarzane są żadne szkodliwe związki chemiczne.
• UNIWERSALNOŚĆ – gruntowa pompa ciepła może być zamontowana w nowym lub modernizowanym budynku.
• KOMPAKTOWOŚĆ – ten rodzaj pomp ciepła zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w porównaniu do tradycyjnego pieca grzewczego.
• OSZCZĘDNOŚĆ – połączenie gruntowej pompy ciepła i fotowoltaiki pozwala znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie budynku i wody użytkowej.
• BEZPIECZEŃSTWO – gruntowe pompy ciepła nie stwarzają ryzyka wybuchu.
Wadą gruntowych pomp ciepła może być wysoki koszt inwestycji połączony z wykonaniem odwiertów, jednak należy pamiętać, że wydatek ten zwróci się na przestrzeni kilku lat.
Jak przebiega montaż gruntowej pompy ciepła?
Montaż gruntowej pompy ciepła w Krakowie poprzedzony jest zawsze przez dokonanie niezbędnych pomiarów oraz ocenę uwarunkowania terenu. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku kolektora poziomego, który wymaga sporej ilości miejsca na działce. Właściwe prace montażowe zaczynają się od zamontowania dolnego źródła, czyli gruntowego wymiennika ciepła poprzez wykonanie odwiertów, doprowadzenie rur i wypełnienie ich mieszanką zawierającą płyn nieulegający zamarzaniu.
Kolejny etap to połączenie pompy ciepła i instalacji górnego źródła oraz dolnego źródła ciepła. W trakcie tych prac powinno się również odpowietrzyć obie instalacje, co może zająć kilka godzin. Ostatni etap to podłączenie pompy ciepłą do źródła zasilania i pierwsze uruchomienie urządzenia.