9 maja, 2023


Czym jest program Mój Prąd 5.0? Program „Mój Prąd 5.0” to piąta edycja akcji, która skierowana jest do gospodarstw domowych znajdujących się na terenie Polski. Celem tego programu jest wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym panele fotowoltaiczne, magazyny energii oraz domowe systemy zarządzania energią. Dofinansowanie w tegorocznej odsłonie programu zostanie również poszerzone o inwestycje w kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.

Jakie są zalety paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne na stałe wkroczyły do polskiego krajobrazu. Widujemy je już niemal w każdym miejscu, nawet w mniejszych miejscowościach, a liczba osób decydujących się na ich instalację nie maleje. Z naszych obserwacji wynika, że dzieje się tak, ponieważ inwestycja w panele fotowoltaiczne posiada szereg zalet, które nie tylko podniosą komfort naszego życia, ale również pozwolą zaoszczędzić nieco pieniędzy z domowego budżetu.

  1. Niezależność energetyczna – inwestycja w fotowoltaikę oraz dedykowany panelom słonecznym magazyn energii pozwala na przechowywanie nadwyżek wyprodukowanej energii i jej wykorzystywanie w dowolnym momencie.
  2. Oszczędność – produkcja własnej energii elektrycznej przekłada się na niższe rachunki za prąd.
  3. Troska o środowisko – panele słoneczne i wyprodukowaną przez nie energię elektryczną zaliczamy do grupy odnawialnych źródeł energii, które nie zanieczyszczają środowiska i atmosfery.
  4. Wyższa wartość nieruchomości – inwestycja w OZE, w tym panele fotowoltaiczne znacząco podwyższa wartość nieruchomości w przypadku sprzedaży.

Na jakie dofinansowanie możesz liczyć?

Piąta edycja programu „Mój Prąd” to znaczące zwiększenie maksymalnej kwoty dotacji, która od teraz może wynieść nawet 58 tys. złotych. W porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to można było uzyskać do 31 tys. złotych, inwestycja w odnawialne źródła energii staje się jeszcze bardziej opłacalna. Końcowa kwota dofinansowania zależna jest oczywiście od poczynionych inwestycji, co przedstawia się następująco:

Dofinansowanie w programie "Mój Prąd" 5.0 w 2023 roku

Czy pompa ciepła to dobra inwestycja?

Kolejnym systemem, który obejmuje dofinansowanie z programu „Mój Prąd 5.0” są pompy ciepła. Urządzenia te pozwalają na ekologiczne, ekonomiczne i prawie bezobsługowe ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej w domach jednorodzinnych. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki umożliwiające:

  • pozyskanie darmowego prądu zasilającego urządzenia domowe, w tym pompę ciepła,
  • ekologiczne ogrzewanie domu oraz wody użytkowej,
  • zmniejszenie rachunków za prąd oraz ogrzewanie.

Spiesz się!

Dofinansowanie do programu "Mój Prąd" 5.0

Inwestycje w panele fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego nie brakuje osób, które chcą skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd 5.0”. Nie należy zapominać również o tym, że tego typu programy mają z góry określoną pulę środków do rozdysponowania, dlatego przy składaniu wniosków o dofinansowanie panuje zasada „Kto pierwszy, ten lepszy”!