17 lipca, 2023

Zainteresowanie pompami ciepła wśród polskich inwestorów nieustannie wzrasta. Nic dziwnego, bo to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, a zarazem ekologiczne, wpisujące się w nowoczesne trendy, związane z ochroną środowiska naturalnego. Dodatkowo urządzenia te zapewniają efektywną pracę, ogrzewając zarówno pomieszczenia, jak i wodę użytkową. Poznaj więc rodzaje pomp ciepła i odkryj potencjał, tkwiący w odnawialnych źródłach energii.

Nowoczesne pompy ciepła – co musisz o nich wiedzieć?

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym, pozwalającym na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Energia ta wykorzystywana jest zarówno do ogrzewania wody użytkowej, jak i pomieszczeń w domach i mieszkaniach, zapewniając ich mieszkańcom komfort cieplny w okresie ujemnych temperatur. Na takie rozwiązanie możemy zdecydować się zarówno w trakcie budowy domu, jak i po zakończeniu całej inwestycji. Ciepło, pochodzące z energii słonecznej, zawarte jest zarówno w powietrzu, jak i w ziemi czy w wodzie. To właśnie ono kryje się pod pojęciem energii odnawialnej, wykorzystywanej w pracy pomp ciepła. I to właśnie ze względu na rodzaj źródła, z którego urządzenia pozyskują ciepło, wyróżnione zostały różne rodzaje pompy ciepła.

Które pompy ciepła są wybierane najczęściej?

Jeśli chodzi o pompy ciepła rodzaje urządzeń dostępne na rynku pozwalają na ich dopasowanie zarówno do potrzeb domowników, jak i do możliwości budynku, w którym mają być one zamontowane. Największym powodzeniem wśród inwestorów cieszą się współcześnie powietrzne pompy ciepła. Dolnym źródłem energii jest w tym przypadku energia powietrzna. Jej wykorzystanie w pracy urządzeń generuje stosunkowo niskie nakłady inwestycyjne. Urządzenia te mogą poszczycić się również łatwym montażem oraz niewielkimi kosztami eksploatacyjnymi, co przekłada się na wciąż rosnące zainteresowanie tego rodzaju rozwiązaniami. Brak konieczności wykonywania odwiertów sprawia, że czas inwestycji znacząco się skraca, a montaż przebiega w szybkim tempie. To idealne rozwiązanie dla użytkowników, którym zależy na wprowadzeniu ekologicznych, a zarazem ekonomicznych rozwiązań do swojej codzienności. Takie rodzaje pompy ciepła mają jednak również i wady. Przede wszystkim będzie to obniżenie efektywności pracy, które postępuje wraz ze spadkiem temperatury w okresie zimowych mrozów.

Rodzaje pompy ciepła — powietrzne, gruntowne, wodne

Co kryje się pod nazwami monoblok i split?

SPLIT i MONOBLOK to rodzaje pomp ciepła typu powietrze-woda. Różnią się one między sobą przede wszystkim zastosowaną konstrukcją. Pompy ciepła typu SPLIT składają się z dwóch jednostek, pomiędzy którymi wędruje czynnik chłodniczy. Jak nietrudno się domyślić, jednostki te umieszczane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Z kolei pompa typu MONOBLOK będzie składała się wyłącznie z jednej jednostki, montowanej we wnętrzu domu. Dzięki temu instalacja chłodnicza staje się szczelna, co przekłada się z kolei na jakość pracy urządzenia.

Dlaczego warto zainwestować w wodną pompę ciepła?

Wśród różnych rodzajów pomp ciepła, wyróżnia się również urządzenia, które potrzebują bliskości źródła wody, by móc działać zgodnie z przeznaczaniem. Takim źródłem może być zarówno sztuczny lub naturalny zbiornik wodny, jak i studnie głębinowe. W tym przypadku jednak wymagana będzie budowa aż dwóch studni, z których jedna będzie pełniła rolę studni zasilającej, druga natomiast studni zrzutowej. Warto podkreślić w tym miejscu, że woda gruntowa utrzymuje stałą temperaturę nawet w trakcie zimowych miesięcy. To właśnie dlatego rozstrzygnięcie to bywa wskazywane jako jedno z najskuteczniejszych, jeśli chodzi o czerpanie energii z odnawialnych źródeł. Aby przeprowadzić taką inwestycję, konieczne jest jednak zdobycie stosownego zezwolenia z urzędu ds. gospodarki wodnej, co uważane jest za jedną z największych wad takiego rozwiązania.

Jakie są zalety gruntowych pomp ciepła?

Gruntowe pompy ciepła pobierają energię z wnętrza ziemi. Tutaj temperatura nie spada do wartości ujemnych, dzięki czemu urządzenia te mogą efektywnie pracować niezależnie od pory roku. Takie rodzaje pompy ciepła są już jednak znacznie bardziej skomplikowaną inwestycją. W tym przypadku bowiem ciepło transportowane jest poprzez wielkopowierzchniowe kolektory ziemne lub też poprzez sondy, umieszczone pionowo w gruncie. Jak nietrudno zauważyć, rozwiązanie to generuje więc nie tylko spore koszty inwestycyjne, ale wymaga również stosownych pozwoleń i sporo miejsca na wykonanie odwiertów. Niemniej jednak warto odkryć potencjał gruntowej pompy ciepła, by cieszyć się cichą, bezobsługową, a zarazem niezwykle wydajną pracą urządzenia.

Montaż pomp ciepła Kraków — Sevro